Ki vagy mi az UNESCO?
Az UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) az ENSZ egyik szakosított intézménye, amelyet 1945-ben alapítottak. Fő feladata az oktatás, a tudomány, a kultúra és a kommunikáció támogatása, valamint a béke és biztonság fenntartása nemzetközi együttműködésen keresztül.
Mi az a Mérnöki Világnap?
A Fenntartható Fejlődésért Meghirdetett Mérnöki Világnap (World Engineering Day – WED) az UNESCO hivatalos világnapja, amelyet 2019-ben vezettek be. Minden évben március 4-én ünneplik, célja pedig, hogy felhívja a figyelmet a mérnöki szakma szerepére az ENSZ 17 Fenntartható Fejlődési Céljának elérésében.
Mi az ENSZ WFEO, és milyen kapcsolata van az UNESCO-val?
A Mérnöki Szervezetek Világszövetsége (World Federation of Engineering Organizations – WFEO) a mérnöki szakma nemzetközi szervezete, amelyet 1968-ban alapítottak az UNESCO égisze alatt. Mintegy 100 ország mérnöki intézményeit egyesíti, és világszerte több mint 30 millió mérnököt képvisel.
Mi az ENSZ, és milyen kapcsolata van az UNESCO-val?
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ – United Nations, UN) egy nemzetközi szervezet, amelyet 1945-ben alapítottak a világbéke és a nemzetközi biztonság előmozdítása érdekében. Az UNESCO az ENSZ 17 jogilag független szakosított intézményének egyike, és az oktatás, a tudomány, a kultúra és a kommunikáció területén működik.
Hány fenntartható fejlődési nagykövet van világszerte?
Világszerte 80 vállalat kapott UNESCO nagyköveti kinevezést a fenntartható fejlődés előmozdítása érdekében, hogy támogassa az ENSZ 17 Fenntartható Fejlődési Célját.
Mik az ENSZ 17 Fenntartható Fejlődési Céljai?
A 2030-as Agenda 17 Fenntartható Fejlődési Célja (SDGs):
1. Ne legyen szegénység 2. Éhezés megszüntetése 3. Egészség és jóllét 4. Minőségi oktatás 5. Nemek közötti egyenlőség 6. Tiszta víz és alapvető köztisztaság | 7. Megfizethető és tiszta energia 8. Tisztességes munka és gazdasági növekedés 9. Ipar, innováció és infrastruktúra 10. Egyenlőtlenségek csökkentése 11. Fenntartható városok és közösségek 12. Felelős fogyasztás és termelés | 13. Fellépés az éghajlatváltozás ellen 14. Óceánok és tengerek védelme 15. Szárazföldi ökoszisztémák védelme 16. Béke, igazság és erős intézmények 17. Partnerség a célok eléréséért |